Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014

ΝΙΚΗΣΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΗΝ Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Ο Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ

Λεπτομέρειες

Με νίκη συνέχισε η ομάδα μας τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα την Κυριακή 16 Μαρτίου στο κλειστό της πόλης μας, αφού νίκησε την μαχητικότατη ομάδα της Καστοριάς. Ο Α.Ο.Β. ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 25 – 15.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η χαλάρωση στην άμυνα και η έλλειψη συγκέντρωσης έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο αναμένονταν με ενδιαφέρον  και πράγματι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα της Καστοριάς να περνάει για πρώτη φορά  μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι μόλις 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί μια πολύ καλή επίθεση της ομάδας μας που κατέληξε σε εκπληκτική ασίστ  του Σερμέτη στο Μακρόπουλο, έφερε το σκορ στα ίσια (66-66).Με το  χρονόμετρο  πλέον να δείχνει  19.6 δευτερόλεπτα και  η  κατοχή στην Καστοριά η οποία στην επίθεσή της  δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την καταπληκτική άμυνα των Μακρόπουλου και Σερμέτη  και υπέστη  το σπουδαίο κλέψιμο του Αρχηγού μας Πέρλη που κατέληξε σε αιφνιδιασμό και καλάθι από τον ίδιο.

Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 68-66  αφού στα 4,5 δεύτερα που απέμειναν στη Καστοριά δε μπόρεσε να αντιδράσει. Από την ομάδα μας ξεχώρισαν ο Μακρόπουλος με 19 πόντους και 6!!! κοψίματα ο Σερμέτης με 10 πόντους και 6 ασίστ ενώ ο Πολίτης τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους με 2 τρίποντα. Πολύ καλός και ο Καραμπάς επιθετικά 11 πόντους  με 3 τρίποντα ,  ενώ ήταν για ένα ακόμη ματς μαχητικότατος στην άμυνα. Για άλλο ένα ματς σπουδαία και καθοριστική  η παρουσία του αρχηγού μας  Πέρλη.

Με αυτή την νίκη ο Α.Ο Βόνιτσας παρέμεινε στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο μπαράζ για την άνοδο στην Β Εθνική Μπάσκετ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 40-35, 55-46, 68-66
Διαιτητές: Μαντήλας- Ζιώγας

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Πανούλιας):Σερμέτης 10, Μπουρσινός , Μάρης , Παπανελόπουλος , Χρύσης 7, Πέρλης 9, Καραμπάς 11(3), Παπαμιχαήλ, Μακρόπουλος 19, Πετρόπουλος , Ζαχαράκης , Πολίτης 12 (2).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 6 (2), Ρούζιος 7, Βλάχος 5 (1), Μπέγος 5 (1), Βογιατζής 12, Σταϊος 9 (1), Κόκουρας 22.